Filmy A-Z
Aby był pokój i chleb





Let There be Peace & Bread
Reż. Mateusz Mularski & Urszula Laskowska | Czas trwania: 30’ |
Kraj produkcji: Polska | Rok produkcji: 2010 |
Kategoria: Pokaz specjalny
Konkursy: Pokaz pozakonkusowy
Termin pokazów: 15.11; 17.11

Wpisz swój adres e-mail i głosuj
„Aby był Pokój i Chleb” to opowieść etnograficzna i polityczna zarazem. Opowieść, w której mała społeczność zaplątana w wielką politykę znajduje w sobie siłę, aby przetrwać w trudnych warunkach i stworzyć własny świat.
Nikozi to mała gruzińska wioska leżąca u podnóża majestatycznych gór Kaukazu, w centrum której znajduje się zabytkowy prawosławny klasztor z V wieku. Przygodny wędrowiec, który się przypadkiem zapuści w te tereny, może odnieść wrażenie, że znalazł się na końcu świata. Wrażenie to zakłóca jednak fakt, że Nikozi leży 300 metrów od linii demarkacyjnej oddzielającej Gruzję od okupowanych terenów Osetii Południowej. Wioska Nikozi ma nieszczęście leżeć na granicy, na której ścierają się interesy polityczne mocarstw Zachodu i Wschodu i z tego powodu była pierwszą zajętą przez Rosjan miejscowością gruzińską podczas wojny w 2008 roku.
„Aby był Pokój i Chleb” opowiada o naznaczonej piętnem wojny wiejskiej społeczności, która żyje w cieniu stacjonującej nieopodal potężnej rosyjskiej armii. Nikozi to ziemia niczyja. Rosjanie kontrolujący dostęp do wody na tych terenach w ciągu dwóch lat zrujnowali wszystkie uprawy jabłoni, z których od wieków słynął ten region. Sadownictwo i przemysł przetwórczy były jedynym źródłem dochodów dla tutejszych mieszkańców. Teraz wszystko padło, nie ma pracy, nikt nie chce w nic inwestować ze względu na brak bezpieczeństwa. Młodzi masowo emigrują, bo tutaj miejscu nie ma dla nich perspektyw. Jednak jest grupa mieszkańców, która zdecydowała się trwać mimo przeciwności na ziemiach swoich ojców. Stało się tak za sprawą charyzmatycznego Biskupa Izai, który po wojnie z pomocą polskich przyjaciół oraz swoich parafian odbudował zbombardowany klasztor, i otworzył w nim słynną już na całą Gruzję Szkołę Sztuk Plastycznych i Animacji Filmowej.
Film dostosowany będzie także do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.
Mateusz Mularski, skończył socjologię w Szczecinie, psychologię w Atlancie w USA, oraz Studia Pokoju i Rozwiązywania Konfliktów na wydziale nauk politycznych w Bradford w Wielkiej Brytanii. Z zawodu reporter telewizyjny, dziennikarz i montażysta. Pierwsze szlify jako filmowiec zdobywał w amerykańskiej telewizji PBS, następnie pracował dla Discovery Historia, a obecnie współpracuje z redakcją reportażu TVP Kraków oraz TVP Kultura. Zanim został dziennikarzem telewizyjnym przez wiele lat pracował w USA i w Wielkiej Brytanii jako terapeuta oraz pracownik społeczny z tzw. trudną młodzieżą oraz z osobami uzależnionymi. W Anglii podczas studiów magisterskich współpracował z kilkoma organizacjami pozarządowymi, w których jako aktywista brał udział w przygotowaniu szeregu kampanii społeczno-medialnych na rzecz pokoju i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym. Jako dziennikarz szczególnie dużą wagę przywiązuje do tematów związanych z obroną praw człowieka, problematyką konfliktów zbrojnych oraz szeroko rozumianą problematyką narkotykową. Jest także członkiem Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej. W swojej karierze zawodowej stara się łączyć zamiłowanie do filmu i dziennikarstwa z potrzebą pracy na rzecz innych.
Urszula Laskowska, z wykształcenia medioznawca i filmoznawca. Przez kilka lat zawodowo współpracowała z telewizją TVN oraz kanałem Discovery Historia TVN. Od kilku lat współrealizuje reportaże o polskiej pomocy rozwojowej. Szczególną uwagę przywiązuje do tematyki związanej z prawami człowieka oraz równym statusem kobiet i mężczyzn. Interesuje ją również analizowanie roli mediów i nowych technologii w życiu społecznym. Miłośniczka fotografii, designu i grafiki komputerowej. W 2006 roku w konkursie Kanon Twórców organizowanym przez firmę Canon otrzymała Nagrodę Specjalną OS3 w kategorii motion graphic. Obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
